O psychoterapii obecně

Psychoterapie se snaží odbornými psychologickými prostředky pomoci člověku léčit psychickou bolest, 

těžké životní období, vztahové problémy, somatické potíže. 

Může však také pomoci lidem, kteří chtějí více sami sebe poznat, zvládat a rozumět svým emocím a osobnostně růst. 

směr, kterému se věnuji

O logoterpii a existencionální analýze

Existenciální  analýza a logoterapie je směr, který patří do proudu humanistické psychoterapie  a snaží se o vytvoření vztahu mezi terapeutem a klientem založeném na  vzájemné důvěře. Zdůrazňuje lidskou jedinečnost, osobní růst a rozvoj  člověka.

 

Smyslem existenciální analýzy a  logoterapie je najít v každém člověku jeho potencionál k lepšímu životu. Snaží  se, aby člověk byl schopen vědomě emocionálně prožívat sama sebe, autenticky  zaujímat postoj – což znamená vlastní, vnitřně souhlasné a svobodné zacházení se  sebou samým. Jednoduše řečeno cítit se a být sám se sebou spokojený  v jakýchkoliv situacích, které přináší život. 

 

Existencionální analýza  se zaměřuje a staví svou terapii na 4 základních osobnostních  motivacích:

y

1.     Základní osobnostní motivace  je „Mohu být“ –  cílem je bezpečí – člověk cítí a prožívá, že ho nic neohrožuje a nemusí se bát.    

2.     Základní osobnostní motivace  je: „Smím být rád, že jsem“ – cílem je radost z prostého  života a chuť do života.

3.     Základní osobnostní motivace  je: „Smím být takový, jaký jsem“ – cílem je zvědomění si, že se o  sebe mohu opřít a spolehnout se na sebe.

4.    Základní osobní motivace je:  „Chci žít smysluplně“ – cílem je dobře naplnit svůj  život.

Název  Logoterapie vychází z řeckého slova logos = smysl. Terapie se snaží  naplnit  lidskou potřebu: touhy po smyslu. Nezaměňovat s logopedií.  

Ústřední  myšlenkou Logoterapie je otázka: Jaký má lidský život smysl? Tuto otázku  si položil zakladatel logoterapie a vídeňský psychiatr: V.E.Frankl. Pokud není  naplňována touha po smyslu, dochází k frustraci a existencionálnímu  vakuu. To se následně může rozvinout do řady psychických poruch jako je např.  neuróza, deprese apod.


 

Terapeutickým  cílem  existenciální analýzy je emocionálně volné prožívání a autentické zaujímání  postojů – tedy vlastní, vnitřně souhlasné, svobodné a zodpovědné zacházení  se životem (se sebou samým a okolním světem) a uskutečňování hodnot

Existenciální  analýza a Logoterapie usiluje o to, aby v člověku posílila schopnost milovat,  pracovat a snášet utrpení, která život přináší.

y

IMG_5901
IMG_5903
Psychoterpaie Opava